Styl skandynawski w kuchni

Kuchnia w stylu skandynawskim to jeden z przodujących trendów w urządzaniu wnętrz. Styl ten sprawdzi się w każdym, nawet najmniejszym pomieszczeniu. Jasne, stonowane kolory prostota i funkcjonalność to atuty, które przemawiają do wielu.

Minimalizm, ekologiczne rozwiązania i prostota to znak rozpoznawczy kuchni, którego inspiracją był północny, minimalny styl w urządzaniu przestrzeni. Jasne meble, naturalne materiały oraz dekoracyjne, a zarazem praktyczne dodatki znajdą swoje zastosowanie zarówno w małych, jak i w przestronnych wnętrzach. Styl skandynawski to popularny i jeden z najczęściej wybieranych trendów. Wykorzystywany przez projektantów wnętrz do urządzania stylowych, minimalistycznych i prostych, ale zarazem ciepłych i przytulnych wnętrz. Kuchnia urządzona w takim stylu trafi w gusta większości osób, a jej funkcjonalność doceni każda pani domu.

Styl skandynawski – kolory

Jasne, stonowane kolory optycznie powiększają każdą przestrzeń. Nawet najmniejsze pomieszczenie z gładkimi, jasnymi ścianami, szczególnie białymi zyska optycznie na wielkości. Dzięki, odbijaniu światła od białych przestrzeni, nawet przy niewielkim oknie, w kuchni będzie jasno, a rachunki za oświetlenie nie zrujnują domowego budżetu. Głównym kolorem we wnętrzach w stylu skandynawskim jest biel. Białe, gładkie powierzchnie ścian, kafli, podłóg i mebli wyglądają elegancko i łatwo je zestawić z innymi kolorami. W kuchniach w stylu skandynawskim biel często jest łączona z szarością, czernią i granatem. Takie zestawienie kolorystyczne podkreśla wyjątkowość wnętrza i ułatwia dobór dodatków.

Praktyczne dodatki

Pastelowe, stonowane kolory ścian i mebli pozwalają na dobranie kolorowych, a zarazem praktycznych dodatków. W jasnych i minimalistycznych wnętrzach w stylu skandynawskim sprawdzą się akcesoria w kolorze: wrzosu, zieleni, błękitu, pomarańczy i żółci – w ograniczonej ilości podkreślą charakter wnętrza.

Ekologiczne materiały

Naturalne materiały takie jak: drewno, kamień, cegła, ceramika i szkło to dominujące surowce używane do wykończenia wnętrz w stylu skandynawskim. Materiały te łatwo zestawić z ekologicznymi tkaninami np. z lnem, bawełną i wełną. Takie połączenie tkanin i surowców sprawia, że wnętrza są przyjazne dla środowiska, i dla ludzi. Jasne kolory, dużo naturalnego światła oraz wykończenia dobrane do mebli i blatów kuchennych tworzą spójną całość i zachęcają do przebywania w pomieszczeniu, które stanowi serce każdego domu – w kuchni.

Styl skandynawski to nurt opierający się na prostocie, minimalizmie i ekologii. Styl ten na przestrzeni lat ewoluował i zmieniał się, wprowadzając bardziej odważne kolory, i oryginalne detale. Zmiany te spowodowały, że nawet najbardziej wybredne osoby znajdą dla siebie coś ciekawego w stylu, który dla wielu osób jest wyjątkowy i ponadczasowy.