Rodzaje zraszaczy

Aby ogród, trawnik lub inny teren zielony dobrze się prezentował, musi być nie tylko odpowiednio zaprojektowany, ale również dobrze podlany. Nawet najbardziej wytrzymała roślinność prędzej czy później uschnie z braku wody. Dlatego warto zadbać o to, by roślinność zawsze była dobrze nawodniona, bez względu na pogodę. Pomogą w tym dobrze dobrane zraszacze ogrodowe.

W naszych warunkach klimatycznych pogoda jest nieprzewidywalna i bardzo zmienna. Okresy deszczowe są przeplatane długimi okresami suszy, gdy nawet przez kilka tygodni nie spada ani kropla deszczu. W takich warunkach trudno oczekiwać, że rośliny będą się prawidłowo rozwijały i obficie plonowały.

Podlewanie ręczne nieefektywne i nieekonomiczne

Właściciele ogrodów i działek starają się na wiele sposobów dbać o to, by ich roślinność była dobrze nawodniona. Najczęściej decydują się na podlewanie ręczne z konewek czy z ogrodowego węża. Takie podlewanie, choć niewątpliwie dostarcza roślinom wody, nie zawsze się sprawdza. Przede wszystkim jest bardzo czasochłonne, szczególnie wtedy, gdy mamy do podlania dosyć duży teren. Kolejną kwestią jest brak równomierności, jeśli chodzi o nawodnienie terenu. Gdy podlewamy rośliny uprawne, najczęściej dostarczamy wodę jedynie do gleby znajdującej się bezpośrednio pod nimi. Podlanie w taki sposób trawnika może sprawić, że trawa będzie rosła nierównomiernie. Nie da się bowiem za pomocą konewki czy ogrodowego węża równomiernie rozprowadzić wody na całym dużym terenie. Bardzo ważną kwestią są także koszty takiego podlewania. Za pomocą węża czy konewki zużywamy duże ilości wody, a więc ponosimy dodatkowe koszty. Takie rozwiązanie może być skuteczne i tanie jedynie wtedy, gdy mamy zbiorniki na deszczówkę i możemy korzystać z darmowej wody. Jeśli jednak mamy do czynienia z długotrwałą suszą, takie zbiorniki najczęściej świecą pustkami. Sprawdź ofertę www.nawadnianie-ogrodow.pl

Wygodne, funkcjonalne i skuteczne zraszacze

Właścicielom działek, ogrodów, a także administratorom dużych terenów zielonych z pomocą przychodzą producenci profesjonalnego sprzętu nawadniającego. Na rynku tego rodzaju urządzeń możemy znaleźć całe mnóstwo zraszaczy, które można dopasować do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Najprostszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem są zraszacze ręczne. Są to po prostu specjalne końcówki, które nakłada się na koniec węża ogrodowego. Rodzajów takich zraszaczy jest sporo, jednak główne ich zadanie jest podobne – mają rozpraszać strumień wody w taki sposób, aby mógł on jednocześnie podlewać duży obszar ogrodu czy trawnika. Zraszacze ręczne najczęściej są dostępne w postaci dysz lub specjalnych pistoletów. Są proste w obsłudze i świetnie sprawdzają się w przydomowych ogródkach oraz na działkach.

Zraszacze statyczne i obrotowe

Alternatywą dla ręcznych zraszaczy, które są wygodne, ale również wymagają sporo czasu spędzonego na podlewaniu, są zraszacze statyczne i obrotowe. Tego rodzaju urządzenia to doskonałe rozwiązanie w przypadku dużych ogrodów, a także w przypadku osób, które nie chcą tracić czasu na podlewanie. Zraszacze montowane są w wybranym miejscu w ogrodzie, a następnie podlewają wybrany obszar. Zraszacze statyczne kierują strumień wody w jednym kierunku. Dostępne są jednak z różnymi końcówkami, dzięki czemu można sterować natężeniem strumienia oraz formami jego rozproszenia. Zraszacze obrotowe poruszają się wokół własnej osi i podlewają teren w dosyć dużym promieniu. Świetnie sprawdzają się przede wszystkim na dużych trawnikach, które wymagają systematycznego i równomiernego podlewania.

Dlaczego warto zainstalować zraszacze?

Montaż zraszaczy ma całe mnóstwo zalet i jest praktycznie pozbawiony wad. Przede wszystkim, zraszacze pozwalają zaoszczędzić nam czas spędzony na podlewaniu ogrodu czy działki. Pracują one automatycznie, a więc nie potrzebują żadnej ingerencji człowieka. Nowoczesne systemy są nie tylko zautomatyzowane, ale również posiadają możliwość zaprogramowania ich na konkretną godzinę i okres podlewania. Możemy więc ustawić zraszanie według indywidualnych potrzeb i będziemy mieć pewność, że nasze rośliny będą zadbane i właściwie podlane także wtedy, gdy nie będzie nas w domu.

Inwestycja w zraszacze ogrodowe to także sposób na spore oszczędności, jeśli chodzi o wydatki na wodę. Zraszacze optymalnie wykorzystują strumień wody, rozpraszają go i zapewniają skuteczne podlewanie dużego terenu. Pobierają zdecydowanie mniej wody niż tradycyjny wąż ogrodowy. Instalacja zraszaczy może więc przynieść spore oszczędności przy jednoczesnej pewności, że nasz teren zielony będzie prawidłowo zaopatrzony w wilgoć.