Przegląd materiałów z jakich zostały wykonane.

Czaprak pełni funkcję ochronną (zapobiegając otarciom i urazom konia) oraz wentylacyjną (odprowadzając pot ze skóry, jednocześnie zapobiegając przedostawanie się do siodła). Poprawia również komfort jazdy konia i jeźdźca. Wiele osób dokonuje zakupu czapraka ze względów walorów estetycznych. W sklepach jeździeckich znajdziemy różnorodne kolory, wzory, a nawet mamy możliwość dodatkowego haftu logo lub napisu. Ten artykuł będzie poświęcony pomocy w wyborze czapraków, przyjmując kryteria materiału podszycia.

Materiał czapraków

  • Podszyte polarem / futrem – jednym z popularnych czapraków jest ten, z podszyciem polarowym lub futrzanym. Dzięki wyściółce polarowej jest wygodny dla konia i doskonale nadaje się do odprowadzania potu. Spełnia również swoje podstawowe funkcje amortyzacyjne. Wełniany polar jest nieco grubszy niż syntetyczny, ale zwykle nie ma długiej żywotności i często szybciej staje się matowy. W pocie konia znajdują się chemikalia, które rozkładają prawdziwy polar, jeśli nie będą odpowiednio pielęgnowane, szybko staną się niestabilne. Czapraki z podszyciem polarowym są zazwyczaj najtańsze.
  • Filc – filcowe czapraki wykonane są z wełny. Są jednymi z najlepszych do wytężonej pracy, ponieważ świetnie radzą sobie z amortyzacją. Wełna naturalnie pomaga uwolnić ciepło i pot. Filc jest świetny w zmniejszaniu punktów nacisku, jeśli masz konia, dla którego trudno jest znaleźć odpowiednie siodło. Podsumowując filcowe czapraki świetnie spełniają wszystkie należyte funkcje i są bardzo często wybierane przez jeźdźców, jednocześnie nie rujnując ich portfeli.
  • Neopren – materiał podobny do gumy, jest to wodoodporny rodzaj kauczuku. Jeśli masz kłopot ze ślizgającym się siodłem na swoim koniu, możesz sprawdzić ten materiał. Ich deseń nazywany jest splotem waflowym. Czapraki neoprenowe są wodoodporne, świetnie chłodzą konia, są dość łatwe w utrzymaniu, zachowując przy tym nowoczesny wygląd.
  • Bawełna – jest powszechnie stosowana przy siodłach ujeżdżeniowych. Jest to cienki materiał, który nie oferuje dużego wypełnienia. Przeznaczone są do użytku ogólnego i są odpowiednie do podstawowej jazdy.
  • Pianka – jest wspaniałym materiałem, jeśli Twój koń ciężko pracuje i bierzesz udział w zawodach. Pianka występuje w dwóch postaciach: otwartej i zamkniętej. Oba typy działają równie dobrze, ale uważa się, że pianka otwartokomórkowa jest bardziej oddychająca. Zamkniętokomórkowe zaś mają lepsze działanie antybakteryjne. Podkładki z pianki świetnie się dopasowują do grzbietu konia. Zapewnia bardzo dobry rozkład wstrząsów i ciężaru jeźdźca.

Podsumowanie

Nie ma złotego środka, przy wyborze czapraka, musimy przede wszystkim uwzględnić, do jakiej jazdy będzie używany. Każdy materiał ma swoje wady i zalety. Zdecydowanie nie oszczędzajmy, dokonując zakupu, gdyż jest to istotny element wyposażenia konia, co przełoży się na większe bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.