Kuchnia z wyspą czy bez

Wcześniej czy później przychodzi taki moment kiedy musimy wyremontować kuchnię, lub kiedy budujemy nowy dom, i trzeba zaprojektować pomieszczenie kuchenne. I tu pojawiają się pytania, jaką kuchnię zrobić? Jakie szafki wybrać? Czy nasza kuchnia ma być z wyspą, a może jednak na bez wyspy? Kuchnia z wyspą to marzenie wielu gospodyń.

Wyspy kuchenne to funkcjonalne, modne rozwiązanie.

Kuchnia z wyspą to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Zanim jednak zdecydujemy się na taką kuchnię przyjrzyjmy się wadom jak i zaletą takiego rozwiązania.

Niestety nie każdy może pozwolić sobie na taką kuchnię ponieważ istotna, a często kluczową wadą takiego rozwiązania jest to, że taka kuchnia z wyspą potrzebuje raczej dużego pomieszczenia. Jest to też najczęściej kuchnia na wymiar.

Wyspa zajmować będzie miejsce na podłodze ograniczając powierzchnię. Jeśli jednak posiadamy duże pomieszczenie kuchenne wyspa kuchenna nie będzie przysparza żadnych problemów.

Kiedy połączymy naszą kuchnię z wyspą, z salonem trzeba pamiętać o tym, że wszystkie zapachy kuchenne będą rozprzestrzeniały się po całym domu. W trakcie przygotowania posiłków nie da się ukryć całego rozgardiaszu z tym związanego. Nasza wyspa może pełnić różne funkcję, co jest jej ogromną zaletą lecz przy remoncie może okazać się wadą. Jeśli chcemy aby w wyspie kuchennej był zainstalowany zlew lub płyta kuchenna, to trzeba doprowadzić do niej odpowiednio instalacje kanalizacyjne. Przy budowie nowego domu nie będzie to stanowić żadnego problemu, natomiast przy przeróbce kuchni w bloku może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego najpierw dobrze jest w tej kwestii skorzystać z usług specjalistów ponieważ taka opcja może czasem okazać się niemożliwa do zrealizowania.

Dziś prawie wszyscy narzekają na brak czasu, zaganianie, życie w ciągłym biegu, a więc ogromną zaletą kuchni z wyspą jest to, że takie rozwiązanie pozwoli spędzać czas z rodziną, przyjaciółmi. Wyspa pozwala na wspólne przygotowywanie posiłków, czy po prostu podczas gotowania na stały kontakt z resztą domowników spędzających akurat wolny czas w salonie.

Otwarta kuchnia wyspą sprawdzi się też przy różnych spotkaniach towarzyskich, rodzinnych ponieważ wtedy można wspólnie gotować. A dalej gotując można rozmawiać z przyjaciółmi, domownikami. Przy takiej wyspie można zjeść każdy posiłek z bliskimi osobami.

Wyspa może pełnić też funkcję dodatkowych szafek, gdzie można ukryć naczynia i inne produkty kuchenne. Kolejną zaletą to skrócenie drogi pomiędzy płytą grzewczą, lodówką czy zalewem kuchennym, co na pewno będzie ułatwiać pracę w kuchni. Kolejną zaleta to efekty wizualne, estetyka oraz po prostu funkcjonalność.

A jeśli jednak pomimo wielu zalet nie zdecydujemy się rozwiązanie z wyspą. Zawsze można powrócić do tradycyjnych rozwiązań

Kuchnia tradycyjna czyli bez wyspy, to też dobry wybór.

Oczywiście kuchnia bez wyspy to też świetny wybór. W szczególności wtedy kiedy mamy mieszkanie w bloku i nie mamy możliwości aby wstawić wyspę. Jeśli jest możliwość połączenia aneksu kuchennego z pokojem dziennym dobrym rozwiązaniem jest stworzenie granicy pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami za pomocą stołu. Wtedy automatycznie stwarzamy kącik jadalny, gdzie będzie można z domownikami wspólnie miło spędzać czas.

Przy dobrym zagospodarowaniu miejsca w tradycyjnej kuchni, i odpowiednio dobranych sprzętach można stworzyć piękne nowoczesne, a przede wszystkim funkcjonalne wnętrze z klimatem. Kuchnia zamknięta daje ten komfort, że nie widać bałaganu kiedy przygotowujemy posiłki co jest istotne. Zapachy nie rozprzestrzeniają się na całe mieszkanie. W trakcie gotowania też nikt niepożądany nie będzie przeszkadzać gotującemu.

Na rynku mamy wielu specjalistów którzy umiejętnie podpowiedzą jakie rozwiązanie w naszej kuchni sprawdzi się najlepiej, aby kuchnia była funkcjonalna, estetyczna i najlepiej sprawowała swoją funkcję, aby można było w niej miło spędzać czas. Każdy może mieć kuchnię swoich marzeń czy to będzie kuchnia zamknięta, otwarta, mała, duża czy z wyspą czy bez…